05 Aug 2017
Teknoloji Devlerinin Hayal Kırıklığı Yaratan Projeleri
  • 699 Okuma
  • 0 Yorum
  • 3 Beğeni

Teknoloji Devlerinin Hayal Kırıklığı Yaratan Projeleri

Ortaya çıkardığı ürünlerle büyük başarılara imza atan Google, Apple gibi teknoloji devi şirketlerin de büyük umutlarla çıkardığı ama başarısızlıkla sonuçlanan projeleri bulunuyor. Bu makalemde Google ve Apple'ın başarısızlıkla sonuçlanan birkaç projesinden bahsedeceğim.


1. Google TV


2010 yılında Google'un İnternet ve TV'yi birleştirme projesi olarak ortaya çıkan bir projedir. Bu projede Google, Intel, Sony ve Logitech ile de ortak çalışmıştır. Fakat 2011 yılında Logitech gruptan ayrılmıştır. Büyük umutlarla çıkan bu proje 2014 yılında Android TV projesinin tanıtılmasıyla da hayal kırıklığı yaratan projeler listesine girmiştir.2. Google Glass


Google'un heyecan yaratan projelerinden biri olan Google Glass  akıllı gözlük projesi uzun bir zamandır geliştirilme aşamasında olan bir Google projesidir. Google'un bu akıllı gözlük projesi hala belirsizliğini koruyan projeler arasında.
3. Google Plus


Google'un sosyal medya platform projesi olan Google+ halan devam eden projeler arasında olsa da kullanıcıların ilgisini çekmeyen ve rakip sosyal medya platformlarına karşı rekabet edemeyen bir google projesidir.4. Google Wave


2009 yılında kullanıcıların eposta alışkanlıklarını değiştirmeyi vaad ederek ortaya çıkan bir Google projesidir. Google Wave ile kullanıcıların web üzerinden etkileşimi kolaylaştırması amaçlansa da, bu proje de kullanıcılar tarafından benimsenmemiş ve Google'un hayal kırıklığı yaratan projeleri arasına girmiştir.5. Apple Newton


Hep Google'un hayal kırıklığı yaratan projelerinden bahsettik, başka firmaların böyle projeleri yok mu diye merak edebilirsiniz. Tabiki de var. Apple'ın 1993 yılında Newton adını verdiği Cep Bilgisayarı da kullanıcılar tarafından benimsenmeyen ve teknoloji devi şirketlerin hayak kırıklığı yaratan projeleri arasında.
Sonuç


Bu makalemde günümüzün teknoloji devi şirketlerinden olan Google ve Apple'ın hayal kırıklığı yaratan birkaç projesinden bahsettim. Açıkça görüldüğü gibi her ne kadar bu şirketler çok büyük ve başarılı da olsa da başarısızlıkla sonuçlanan projeleri bulunuyor.


Umarım faydalı olur. İyi çalışmalar.
Makaleyi faydalı buldunuz mu ?

Yazar


Legend Engineer

Legend Engineer

Mühendis (Bilgisayar)

Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum. Bilgisayar alanında edindiğim bilgileri bu blog üzerinde paylaşıyorum. Beni takipte kalın.

Yorumlar


İlk yorum yapan sen ol

İlginizi Çekebilir

Makale Hakkındaki Düşünçelerinizi Paylaşın

Legend Engineer

Legend Engineer

Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum. Bilgisayar alanında edindiğim bilgileri bu blog üzerinde paylaşıyorum. Beni takipte kalın.


Diğer makalelerim için Tıklayın

İlginizi Çekebilir