09 May 2017
Şirket Sporcuları
  • 630 Okuma
  • 0 Yorum
  • 1 Beğeni

Şirket Sporcuları        Günümüz iş dünyasında yöneticiler hem kendilerinin hem de çalışanlarının enerjilerinin hiç bitmemesini istemekte ve bunu zihinsel aktivelerle yapılacağını öngörmektedirler. Ancak yaşadığımız bu yüzyılda insanların makine olmadıkları his, duygu ve düşünce dünyasının da hızla ön plana çıktığı gerçeği göz ardı edilmektedir. İnsanın yaşamında iş ya da kariyer kadar önemli gerçeklerde varolmaktadır. Bunlar; eş, çocuk, arkadaşlık, kültürel ve sosyal yaşantılardır. Bu saydıklarımız da insan yaşamının bir parçası olduğu gerçeğidir. Aslında hepimiz yaşadığımız/bulunduğumuz yerin birer sporcuyuz. Varoluş amaçlarımızı ya da hayallerimizi gerçekleştirmek için bir sporcu gibi çalışıyoruz. Bizler varmak istediğimiz yere gelinceye kadar yaptıklarımız bir koşucunun yaptığı antrenmanlara benzemektedir. Ama tabii gerçek sporcuların spora aktif katkıları belirli bir zaman diliminden sonra profesyonel manada sona ermektedir. Hâlbuki yöneticiler veya çalışanlar belki de bir ömür boyu sporcu performansı göstererek, gelmek istediği yerlere, kazanmak istediklerine ulaşmaya çalışmaktadır. Peki bunu nasıl başaracağız. Yani yöneticileri veya çalışanları insan gibi görerek, onların et ve kemikten ibaret olmadığını bilerek, manevi duygulara, fiziksel aktivitelere ve duygusal iklime sahip olduğunun hatırlanmasıyla olacaktır. İnsan bu saydıklarımızın hepsini dengeli bir şekilde yürütmesiyle daha mutlu, daha zinde, daha dinç ve yüksek performans sahibi olacağı unutulmamalıdır.   


            Bunu yapmak için literatürde ideal performans piramidi olarak sunulan etkenler oluşturulmuştur. Piramidi oluşturan etkenler ise şöyledir;


Fiziksel Kapasite

Duygusal Kapasite
Zihinsel Kapasite
Manevi Kapasite’dir.

Fiziksel Kapasite, Performansımızın etkileyen en önemli şey vücudumuzdur. Çünkü vücudumuz temel enerji kaynağı olup, fiziksel aktiviteleri yapabilmemizin kolaylaştırıcısıdır. Biz bedenimize gereken önemi verip doğru ritüele alıştırırsak performansımızın temellerini de sağlam atmış oluruz. Bunu yapmak içinde sağlıklı ve düzenli beslenme, düzenli spor yapma,  düzenli uyku gibi hususlara dikkat ettiğimizde temel enerji kaynağımız olan vücudumuz bize ideal performansı sunmamamız için gerekli enerji saplayacak ve bizi hep dinç ve zinde tutacaktır.


Duygusal Kapasite, İdeal performansımızın ikinci yapı taşı duygusal kapasitedir. Yani içinde bulunduğumuz durumun ruh halini yansıtan duyguların; öfke, kin, neşe, sevinç, korku, tahammülsüzlük, üzüntü, düş kırıklığı gibi duygularda performansımızı etkileyerek enerjimizi düşürür. Bizim yapmamız gereken ortaya çıkabilecek kötü duyguları gidermek için kendimize uygun ritüel edinmek olacaktır. Bunlarda nefes egzersizleri, stresle başa çıkma yolları gibi uygulamalarla mümkün olmaktadır.


Zihinsel Kapasite, Piramidin üçüncü yapıtaşı olan bu etken bize daha çok yapacağımız işe odaklanmamız için çevremizdeki kötü etkenlerden, olumsuzluklardan korumayı amaçlayarak pozitif düşünmemizi sağlamayı amaçlamaktadır. Bunu yapabilmek için kendimize uygun ritüel bularak odaklanmayı kendimizce mümkün kılabiliriz.

Manevi Kapasite, Piramidin en üst seviyedeki etkeni olup, bize motivasyon, kararlılık dayanıklılık ve amaca bağlı bir iş için güçlü bir dayanak oluşturur. Manevi kapasite kişinin derin değerleriyle, bir amaca bağlılığıyla yüksek bir enerjiyi ortaya çıkarabilmektedir. Biz ortaya çıkan bu enerjiyi doğru şekilde harcamak ve geri kazanımı sağlayarak manevi olarak  kendi ruhsal esenliğimizi yakalamış oluruz.

      

            Görüldüğü gibi piramidin etkenleri iyi bir şekilde yerine getiren yöneticiler veya çalışanlar kendisini fiziksel,duygusal ve ruhsal olarak iyi hissedeceklerdir ve bu durumda da hep şirket, hep aileler hem de çalışanlar ve yöneticiler daha mutlu olarak  hayatı yakalamış ve kazanmış olacaklardır. 


 


 


* Jım Loehr veTony Schwartz “şirket sporcuları” adlı yazısından faydalanılmıştır.


Makaleyi faydalı buldunuz mu ?

Yazar


Murat SEVER

Murat SEVER

Yönetici

Günlük hayatınızda kullanabileceğiz ve gücüzüne güç katacak olan bilgileri burada paylaşacağım. Unutmayın bilgi güçtür.

Yorumlar


İlk yorum yapan sen ol

İlginizi Çekebilir

Makale Hakkındaki Düşünçelerinizi Paylaşın

Murat SEVER

Murat SEVER

Günlük hayatınızda kullanabileceğiz ve gücüzüne güç katacak olan bilgileri burada paylaşacağım. Unutmayın bilgi güçtür.


Diğer makalelerim için Tıklayın

İlginizi Çekebilir