02 Jun 2017
Reklam Modelleri CPM, CPC, CPA Nedir
  • 1121 Okuma
  • 0 Yorum
  • 2 Beğeni

Reklam Modelleri CPM, CPC, CPA Nedir

Günümüzde bir blog sitesi açma ve bu site üzerinden paylaşımlar yapmak oldukça yaygın şekilde yapılmaktadır. Sizde ilk olarak bir blog sitesi açtıysanız ve yazmaya başladıysanız bunun bir sonraki adımı olarak sitenize reklam almaya çalışmak olacaktır. Haklı olarak o kadar yazıyoruz, bir okuyucu kitlem de var, üç beş birşeyler gelse iyi olur diye düşüneceksiniz. Reklam almak için araştırma yaptığınızda, reklamlarla ilgili olarak CPM, CPC ve CPA gibi kelimelerle karşılabilirsiniz. Bu makalemde bu kelimelerin reklamcılıkta ne anlama geldiklerini paylaşacağım.


CPM (Cost Per Mile) - Gösterim Başı Fiyatlandırma modelinde fiyatlandırma 1000 gösterim başına yapılır. Eğer CPM için 1$ üzerine reklam alıyorsanız, 1000 gösterimde 1$ kazanacağınız anlamına geliyor. İnternet üzerinde CPM reklamı veren birçok reklam şirketi bulunmaktadır. Bu reklam türünde reklamı görenlerin tıklaması ya da tıkladıktan sonra bir eylem gerçekleştirmesine gerek yoktur.


CPC (Cost Per Click) - Tıklama Başı Fiyatlandırma modelinde, yayınladığınız reklam ne kadar çok tıklanırsa o kadar çok kazanırsınız. Bu reklam türünde reklamın gösterilmesinden daha çok reklamın tıklanması önemlidir. Ancak tıklandıktan sonra bir eylem gerçekleştirmesine gerek yoktur.


CPA (Cost Per Action) - Eylem Başı Fiyatlandırma modelinde reklamın gösterilmesi ve tıklanmadan daha çok belirlenen eylemin gerçekleşmesidir. Bu eylem üyelik, bir ürünü satın alma vb. olabilir. Reklam üzerinden bir eylem gerçekleşmesiyle kazanç sağlarsınız.


Sonuç


CPM, CPC ve CPA reklamı veren reklam şirketleri oldukça yaygındır. Bu reklam şirketlerinin bazıları doğrudan sizi yayıncı olarak kabul ettiği gibi, bazıları da web sitenizin bazı kriterleri (aylık en az 1000 tekil kullanıcı, aylık en az 5000 sayfa gösterimi gibi) karşılamızı isteyebilirler. Bu reklam modelerinden sizin web sitenize uygun olanı seçerek reklam şirketlerine yayıncı olarak başvuruda bulunabilirsiniz.


Umarım faydalı olur. İyi çalışmalar.


Makaleyi faydalı buldunuz mu ?

Yazar


Legend Engineer

Legend Engineer

Mühendis (Bilgisayar)

Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum. Bilgisayar alanında edindiğim bilgileri bu blog üzerinde paylaşıyorum. Beni takipte kalın.

Yorumlar


İlk yorum yapan sen ol

İlginizi Çekebilir

Makale Hakkındaki Düşünçelerinizi Paylaşın

Legend Engineer

Legend Engineer

Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum. Bilgisayar alanında edindiğim bilgileri bu blog üzerinde paylaşıyorum. Beni takipte kalın.


Diğer makalelerim için Tıklayın

İlginizi Çekebilir