12 Dec 2017
PHP strtolower ile Türkçe karakterlerin küçülmesi
  • 901 Okuma
  • 0 Yorum
  • 1 Beğeni

PHP strtolower ile Türkçe karakterlerin küçülmesi

Geliştirdiğiniz web uygulamasında karakterleri, cümleleri kısacası string olarak tanımladığımız herşeyi küçük harfe dönüştürmek ihtiyacı duyabilirsiniz. Bunun için PHP'de hazır bulunan strtolower fonksiyonu kullanabilirsiniz. Ancak bu hazır fonksiyonu kullandığınızda Türkçe karakterlerde sorun yaşadığınızı göreceksiniz. Bu makalemde, Türkçe karakter sorununu çözebileceğiniz bir fonksiyon paylaşacağım.


PHP'de hazır bulunan strtolower fonksiyonu Türkçe karakterlerde sorun çıkardığı için, onun yerine mb_strtolower fonksiyonunu kullanacağız. Bu fonksiyonda karakter seti belirtebiliyoruz. Türkçe karakterlerde sorun yaşamamak için karakter setini "UTF-8" olarak belirtiyoruz. Bu işlem için aşağıdaki fonskiyonu hazır olarak kullanabilirsiniz.


function kucuk_harfe_cevir($ifade) {
$yeni_ifade = mb_strtolower($ifade,"UTF-8");
return $yeni_ifade;
}


Ancak bu fonksiyonda da "I ve İ" harfleri çıktı olarak "i" vermektedir. "Isparta" kelimesini küçültmek istediğimizde çıktı olarak "isparta" vermektedir. Bu sorunu çözmek için öncelikle "I" harfini "ı" ile değiştirmemiz gerekiyor. Bu sorunu da çözmek için aşağıdaki fonskiyonu hazır olarak kullanabilirsiniz..


function kucuk_harfe_cevir($ifade) {
    $bul=array("I");
    $degistir=array("ı");
    $ifade=str_replace($bul,$degistir,$ifade);

    $yeni_ifade = mb_strtolower($ifade,"UTF-8");
    return $yeni_ifade;
}Sonuç


Programcılıkta genel olarak Türkçe karakter sorunu yaşanmaktadır. Bu sorunu çözmek için hazır fonksiyonlar olsa da bazen bu hazır fonksiyonlar ihtiyaçları karşılayamayabilir. Bu makalemde PHP ile ifadeleri küçük harfe çevirmede yaşınılan soruna çözüm olarak bir fonksiyon paylaştım. Bu fonksiyonla Türkçe karakter içeren ifadeleri küçük harfe çevirebilirsiniz. Karşılaştığınız sorunları bana mesaj yoluyla sorabilirsiniz.


Umarım faydalı olur. İyi çalışmalar.


Makaleyi faydalı buldunuz mu ?

Yazar


Legend Engineer

Legend Engineer

Mühendis (Bilgisayar)

Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum. Bilgisayar alanında edindiğim bilgileri bu blog üzerinde paylaşıyorum. Beni takipte kalın.

Yorumlar


İlk yorum yapan sen ol

İlginizi Çekebilir

Makale Hakkındaki Düşünçelerinizi Paylaşın