29 Apr 2017
MySQL Yedek Alma ve Yedeği Geri Yükleme
  • 1275 Okuma
  • 0 Yorum
  • 4 Beğeni

MySQL Yedek Alma ve Yedeği Geri Yükleme

Bu makalemde dünyanın en popüler açık kaynak veritabanı olan MySQL veritabanında verilerimizi nasıl yedekleyeceğimizi ve bu aldığımız yedeği nasıl geri yükleyeceğimize değineceğiz. MySQL Veritabanı verilemizi yedeklemek için ve bu yedeği geri yüklemek için bize bir takım kolaylıklar sunmaktadır ve tek komut kullanılarak yedekleme ve yedeği geri yükleme işlemleri yapılabilmektedir.


Veritabanları çok büyük verilerimizi üzerinde saklayabilmektedir ve bu verilerin kaybı durumunda maddi ve manevi zararlar ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden, veritabanlarının yedeğinin alınması kritik bir durumdur. Veritabanızın yedeğini belirli sıklıklarla alarak, veritabanında meydana gelen istenmeyen bir durum sonucunda ortaya çıkan zararı en aza indirebilirsiniz.


MySQL veritabanının yedeğini almak için mysqldump komutu kullanılmaktadır. Bu komutu kullanarak bir ya da birden fazla veritabanın yedeği alınabildiği gibi bütün veritabanlarının yedeği de tek komutla alınabilmektedir.


Bir Veritabanının Yedeğini Alma


Tek veritabanının yedeğini almak için aşağıdaki komutu kullabilirsiniz.


mysqldump -u kullaniciAdi -p veritabanı_adı > yedek_adı.sql


Bu komutla beraber belirtilen kullanıcı adıyla, adı belirtilen veritabanına bağlanılacak ve yedek_adı.sql adında bir dosyaya yedeği alınacaktır.


Birden Fazla Veritabanının Yedeğini Alma


Birden fazla veritabanının yedeğini almak için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.


mysqldump -u root -p --databases veritabanı_adı1 veritabani_adı2 > yedekler.sql


Bu şekilde "--databases" parametresiyle belirtilen veritabanlarının yedeği yedekler.sql adında bir dosyaya alınacaktır.


Bütün Veritabanlarının Yedeğini Alma


Bütün veritabanlarının yedeğini almak için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.


mysqldump -u root -p --all-databases > butun_vt_yedekleri.sql


Belirli Bir Tablonun Yedeğini Alma

MySQL Veritabanında bir veritabanına ait bir tablonun da yedeğini alabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.


mysqldump -u root -p vt_adı tablo_adı > yedek.sql


Bu şekilde veritabanı adınından sonra tablo adını belirterek istenen bir tablonun yedeğini alabilirsiniz.


Yedeği Geri Yükleme


mysqldump ile aldığımız yedeği geri yüklemek için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.


 mysql -u root -p veritabanı_adı < yedek_adı.sql


Yedekten geri dönme işleminde, yedeğin dönüleceği veritabanın önceden var olması gerekmektedir. Var olmayan bir veritabanına yedeği yükleme işleminde hata ile karşılaşırsınız. MySQL üzerinde komut satırı üzerinden aşağıdaki komutu kullanarak veritabanı oluşturabilirsiniz.


mysql -u kullanıcı_adı -p -e "create database veritabanı_adı";


Ya da önce MySQL veritabanına bağlanıp, sonra veritabanı oluşturma işlemini yapabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki komutları çalıştırmanız yeterlidir.


mysql -u kullanıcı_adı -p
create databases veritabanı_adı;


Bu farklı yöntemden birini kullanarak veritabanı oluşturabilirsiniz. Veritabanı oluşturduktan sonra yukarıda bahsedildiği şekilde bu veritabanına yedeği geri yükleyebilirsiniz.


Sonuç


Bu makalemde, dündanın en çok popüler açık kaynak kodlu veritabanı olan MySQL veritabanında, bir  ve ya birden fazla veritabanının ya da bütün veritabanlarının yedeğinin nasıl alındığına yanında, belirli bir veritabanında bulunan bir tablonun yedeğinin nasıl alındığına değindim. Ayrıca, alınan bu yedeklerin geriye nasıl yüklendiğinden bahsettim. Bahsedildiği şekilde, veritabanınızın yedeğini alarak, olası bir veritabanı veri kaybı durumunda, verilerinizi yedekten geri yükleyerek veri kaybını en aza indirebilirsiniz.

Umarım faydalı olur. İyi çalışmalar.Makaleyi faydalı buldunuz mu ?

Yazar


Legend Engineer

Legend Engineer

Mühendis (Bilgisayar)

Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum. Bilgisayar alanında edindiğim bilgileri bu blog üzerinde paylaşıyorum. Beni takipte kalın.

Yorumlar


İlk yorum yapan sen ol

İlginizi Çekebilir

Makale Hakkındaki Düşünçelerinizi Paylaşın