14 Aug 2017
Linux Bash Döngüler
  • 1335 Okuma
  • 0 Yorum
  • 6 Beğeni

Linux Bash Döngüler

Linux bash script, sunucu üzerinde linux komutları ile yedek alma, sunucuyu güncelleştirme, uygulama yükleme ve zamanlanmış olaylar gibi birçok işlemde kullanılmaktadır. Linux bash ile bu işlemleri yaparken döngülerin kullanımına ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu makalemde Linux bash ile for döngüsü işlemlerinin nasıl yapıldığını anlatacağım.


Linux ile ilgili temel komutların kullanımını içeren makaleme buradan, If yapılarının kullanımı içeren makaleme buradan erişebilirsiniz. Şimdi Linux bash'te döngü işlemlerine geçebiliriz. For döngüsü ile bir işlemi döngüde belirtilen kadar yaptırabilirsiniz. For döngüsünün söz dizimi aşağıda olduğu gibidir.


for degisken in 1 2 3 4 5 .. N
do
	komut1
	komut2
	komutN
done


Şimdi for döngüsünün kullanım örnekleri üzrerinden gidelim. For döngüsü ile ekrana üç defa "Merhaba Dünya" ve bu yazının kaçıncı yazı olduğunuda yazdıralım.


#!/bin/bash
for i in 1 2 3
do
   echo "$i Merhaba Dünya"
done


"Merhaba Dünya" yazınısı 100 defa yazdırmak istersek ne yapacağız. Bunun için 1 den 100 e kadar tabiki yazmayacağız. 1 den 100 e kadar "Merhaba Dünya" mesajını yazırma örneğini aşağıdaki şekilde yapabiliriz.


#!/bin/bash
for i in {1..100}
do
   echo "$i Merhaba Dünya"
done

For döngüsü bir şarta bağlı olarak da kullanılabilmektedir. Şarta bağlı olarak ekrana 1 den 5 e kadar mesajımızı yazdırma işlemini aşağıdaki şekilde yapabiliriz.


#!/bin/bash
for (( i=1; i<=5; i++ ))
do  
   echo "$i Merhaba Dünya"
done


Bu örnekte ilk olarak bir "i" değişkeni tanımladık ve değerini 1 olarak atadık. Sonra her döngü işleminden sonra bu "i" değişkeninin değerini 1 arttırdık. Şartlı for döngüsünün şartınıda 5 e eşit ya da küçük olması olarak belirledik. Bu şekilde ekrana 5 defa mesajımızı yazdırmış olduk.


For döngüsünün sonsuza kadar çalıştırma ihtiyacı duyabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz.


#!/bin/bash
for (( ; ; ))
do
   echo "Sonsuz for döngüsü, çıkmak için CTRL+C ye basın"
done


Linux bash'te döngüyü sonlandırmak için "break", döngüde bir sonraki değere geçmek için ise "continue" kullanılır. Bunları daha iyi anlamak şöyle bir örnek yapalım. Ekrana 1 den 5 e kadar mesajımızı yazdıralım. Fakat döngü değeri 2 ise mesajı yazdırmasın ve döngü değeri 4 ise döngüyü sonlandırsın.


#!/bin/bash
for (( i=1; i<=5; i++ ))
do
if [
$i -eq 2 ]
then  
continue
 
elif [
$i -eq 4 ]
then

break

else
       
echo
"$i Merhaba Dünya"
fi
done


Çıktı :

1 Merhaba Dünya
3 Merhaba Dünya


Sonuç

For döngüleri Linux bash ile birçok işlemi yapmada kullanabiliriz. Bu makalemde sizlerle for döngüsünü örneklerle anlatmaya çalıştım. Karşılaştığınız sorunları bana mesaj yoluyla sorabilirsiniz.


Umarım faydalı olur. İyi çalışmalar.


Makaleyi faydalı buldunuz mu ?

Yazar


Legend Engineer

Legend Engineer

Mühendis (Bilgisayar)

Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum. Bilgisayar alanında edindiğim bilgileri bu blog üzerinde paylaşıyorum. Beni takipte kalın.

Yorumlar


İlk yorum yapan sen ol

İlginizi Çekebilir

Makale Hakkındaki Düşünçelerinizi Paylaşın