07 Apr 2017
Laravel Özel PHP Fonksiyon Tanımlama
  • 2105 Okuma
  • 0 Yorum
  • 12 Beğeni

Laravel Özel PHP Fonksiyon Tanımlama

Laravel ile kod geliştirirken Laravel size birçok hazır fonksiyonu sunuyor ve kod geliştirmenizi oldukça kolaylaştırıyor. Fakat bazı durumlarda bu hazır kodlar yeterli olmayabilir ve birçok farklı sayfada çalışmasını istediğiniz bir fonksiyona ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu gibi durumlarda fonksiyonu her ihtiyaç duyulan sayfada yazmak yerine size daha pratik ve gerçek bir programcıya yakışır bir yöntemden bahsedeceğim.


Laravel dizinleri arasında bulunan "app" dizinin içine "Helpers" adında bir klasör açıyoruz.

mkdir app/Helpers


Bu klasör içerisine helpers.php adında bir dosya oluşturuyoruz.


touch app/Helpers/helpers.php


Bu oluşturduğumuz dosya içerisine ihtiyacımız olan PHP fonksiyonunu yazıyoruz. Ben örnek olarak değişken olaran bir string alan ve bu değerin önüne webdeyaz.com ekleyerek geri döndüren bir fonksiyon kullanacağım.


    function webdeyaz (isim) {
        return "webdeyaz.com " .$isim;        
}
}


Bu şekilde fonksiyonumuzu tanımladıktan sonra şimdi sıra geldi bu fonksiyonu laravele de tanımaya, bu işlem de yukarıdaki işlemler kadar basit. Laravel projesinizin ana dizininde bulunan composer.json dosyası açıyoruz. Composer.json dosyası içerisinde  "autoload" başlığı altına aşağıdaki ifadeyi ekliyoruz.


"files": ["app/Helpers/helpers.php"]


ekleme işleminden sonra "autoload" başlığı aşağıdaki şekilde olacaktır.


 "autoload": {
        "classmap": [
            "database"
        ],
        "psr-4": {
            "App\\": "app/"
        },
        "files": ["app/Helpers/helpers.php"]
    },


Bu şekilde yazdığımız fonksiyonu laravele tanıtmış oldu. Son olarak aşağıdaki komutu çalıştırarak komutu kullanılabilir hale getiriyoruz.


composer dump-autoload


Bu işlemlerden sonra herhangi bir blade içerisinin yazdığımız fonksiyonu kullanabiliriz. Örnek kullanımı aşağıda veriyorum.


{{ webdeyaz ($webdeyaz) }}


İşte oldu. Umarım faydalı olur. Herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, hatayı yorum olarak bildirebilirsiniz.Makaleyi faydalı buldunuz mu ?

Yazar


Legend Engineer

Legend Engineer

Mühendis (Bilgisayar)

Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum. Bilgisayar alanında edindiğim bilgileri bu blog üzerinde paylaşıyorum. Beni takipte kalın.

Yorumlar


İlk yorum yapan sen ol

İlginizi Çekebilir

Makale Hakkındaki Düşünçelerinizi Paylaşın