30 May 2017
Laravel ile SammyK/LaravelFacebookSdk'yı Kullanarak Facebook Sayfasında Video Paylaşma
  • 449 Okuma
  • 0 Yorum
  • 3 Beğeni

Laravel ile SammyK/LaravelFacebookSdk'yı Kullanarak Facebook Sayfasında Video Paylaşma

Laravel ile geliştirdiğiniz bir web uygulaması üzerinden yapılan video paylaşımlarının Facebook sayfanız üzerinde de otomatik olarak paylaşılmasına ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu şekilde uygulamanız üzerinde yapılan paylaşımlardan anlık olarak takipçilerinizin de haberi olmasını sağlayabilirsiniz. Bu makalemde bu işlemin SammyK/LaravelFacebookSdk API 'si ile nasıl yapılacağını anlatacağım.


SammyK/LaravelFacebookSdk  API'si ile Laravel'in 5.0, 5.1, 5.2 ve 5.3 sürümleri ile uyumlu çalışmaktadır. SammyK/LaravelFacebookSdk API'sinin kurulumu ve yapılandırılması ile ilgili ayrıntılı bilgilere daha önceden yayınladığım makalemden ulaşabilirsiniz. Makaleme erişmek için tıklayın.  SammyK/LaravelFacebookSdk  API'si ile Facebook Sayfası üzerinde fotoğraf paylaşımı hakkındaki makaleme buradan erişebilirsiniz.


Laravel ile geliştirdiğiniz uygulama üzerinde yapılan video paylaşımlarının facebook sayfanızda da otomatik olarak gönderilmesi için öncelikle uygulama için erişim izni (Access Token) almamız gerekiyor. Bunun için, https://developers.facebook.com/tools/explorer/ sayfasını açıyoruz. Bu sayfa üzerinde, "Application" olarak "Graph API Explorer" seçilidir. Bu alanı kendi uygulamamız olarak değiştiriyoruz. Sonra "Get Token" butonu üzerinden "Get User Access Token" butonuna tıklıyoruz. Kullanıcı için erişin izni oluşturken, "manage_pages" ve "publish_pages" alanlarının seçili olması gerekiyor. Eğer seçili değilse bu alanları seçiyoruz. Sonra, "Get Access Token" butonuna tıklıyoruz. Bu işlemden sonra tekrardan "Get button" butonuna tıklıyoruz ve bu sefer Facebook sayfamızı seçiyoruz. Facebook sayfasını seçtikten sonra, oluşturduğumuz bu erişim iznini aşağıdaki linki kullanarak süresiz hale getiriyoruz. 


https://graph.facebook.com/oauth/access_token?grant_type=fb_exchange_token&client_id=appid&client_secret=appsecret&fb_exchange_token=accesstoken

Yukarıdaki adresten süresiz erişim iznini aldıktan sonra aşağıdaki fonksiyonu kullanarak, uygulamanız üzerinde paylaşılan fotoğrafların facebook sayfanız üzerinde paylaşılmasını sağyabilirsiniz.


public function uploadVideo (SammyK\LaravelFacebookSdk\LaravelFacebookSdk $fb) {

    $linkData = [
              'title' => 'https://www.webdeyaz.com makaleleri',
              'description' => 'https://www.webdeyaz.com facebook sayfasında video paylaşımı',
              'source' => $fb->videoToUpload('paylasilacakVideoYolu'),
        ];

    
    $pageAccessToken ='suresizErisimIzniDegeri';

                
    try {
              $fb->post('/me/videos', $linkData, $pageAccessToken);
        } catch (Facebook\Exceptions\FacebookResponseException $e) {
              echo 'Graph returned an error: ' . $e->getMessage();
        } catch (Facebook\Exceptions\FacebookSDKException $e) {
              echo 'Facebook SDK returned an error: ' . $e->getMessage();
        }
 }


Yukarıdaki işlemleri yaparak Laravel ile geliştirdiğiniz bir web uygulaması üzerinde yapılan video paylaşımlarını facebook sayfanız üzerinde de anlık olarak paylaşılmasını sağlayabilirsiniz.


Sonuç


Laravel ile geliştirdiğiniz uygulama üzerinden yapılan video paylaşımları nı otomatik olarak facebook sayfanız üzerinde paylaşmak için SammyK/LaravelFacebookSdk API'sini kullanmanızı tavsiye ederim. Bu makale de bu API'nin nasıl yapılandırıldığına ve kullanımına değindim. Kullanımında, yapılan video paylaşımlarının otomatik olarak facebook sayfası üzerinde de paylaşılmasında kullanılabilecek bir fonksiyon paylaştım.


Umarım faydalı olur. İyi çalışmalar.


Makaleyi faydalı buldunuz mu ?

Yazar


Legend Engineer

Legend Engineer

Mühendis (Bilgisayar)

Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum. Bilgisayar alanında edindiğim bilgileri bu blog üzerinde paylaşıyorum. Beni takipte kalın.

Yorumlar


İlk yorum yapan sen ol

İlginizi Çekebilir

Makale Hakkındaki Düşünçelerinizi Paylaşın