02 Apr 2017
LAMP (Linux + Apache + MySQL + PHP) Server Kurulumu
  • 2292 Okuma
  • 0 Yorum
  • 15 Beğeni

LAMP (Linux + Apache + MySQL + PHP) Server Kurulumu

LAMP (Linux Apache MySQL PHP) kurulumu farklı yöntemler kullanılarak yapılabilmektedir. Ben burada linux sunucular üzerinde yapılabilen 3 farklı yöntemden bahsedeceğim.


Apache Web Server en çok tercih edilen web sunucu yazılımıdır. Apache'den başka ne olduğunu merak edenler için, IIS, Apache Tomcat, Ngix gibi farklı web sunucu yazılımları da bulunmaktadır. Apache Open Source bir yazılımdır. Aslında LAMP bileşenlerinin hepsi open source yazılımlardır. LAMP server kurarak yaptığınız bir web sitesini hiç masraf yapmadan yayınlayabilirsiniz.

1- Ubuntu Server kurulum esnasında, aşağıda ekran görüntüsünde bulunan bir "Software Selection" başlığı altında kurmak istediğiniz yazılımların listesi gelmektedir. Bu Ubuntu Server'ın faydalı özelliklerinden biridir. Kurulum esnasında sunucu üzerinde hangi hizmeti vermek istiyorsanız ona yönelik uygulamayı bu şekilde kolayca kurabilirsiniz. Kurmak istediğiniz sunucu üzerinde web hizmeti vermek için listeden LAMP Server'ı seçerek PHP ile yazılmış bir web sitesini çalıştırmak için temel gereksinimleri kurmuş oluruz.
2- Kurulum yapılmış bir Ubuntu Server'a LAMP Server kurulumu için aşağıdaki komutu çalıştırmanız yeterlidir.

apt-get install lamp-server^


3- Öncelikle LAMP Server kurulumunda 1. ya da 2. yöntemi tercih etmenizi öneririm. Çünkü PHP-MySQL ve Apache'nin uyumlu çalışabilmesini için birçok paket kurulumu gereklidir. Bu paketler zamanla değişebildiği için aşağıdaki paket kurulumlarını kurmadan önce sürümlerini kontrol etmenizi tavsiye ederim.


İlk olarak Ubuntu sunucuya güncellemeleri yüklemek için aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz.

sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade


Apache Kurulumu için aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz.

sudo apt-get install apache2


MySQL Kurulumu için aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz.

sudo apt-get install mysql-server


PHP kurulumu için aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz.

sudo apt-get install php7.0 php-pear libapache2-mod-php7.0 php7.0-mysql


PHP'nin MySQL ve Apache Server ile uyumlu çalışabilmesi için aşağıdaki komutları çalıştırıyoruz.

sudo apt-get install php-pear libapache2-mod-php7.0 php7.0-mysql


Bu şekilde PHP ile hazırlanmış bir web sitesini yayınlayabilmek için temel paketleri kurmuş olduk. Yalnız bu paket kurulumları ve PHP eklentileri bazen PHP sitenizin içeriğine göre yetersiz kalabilir. Bunun için aşağıdaki komutu kullanarak PHP eklentilerinin listesini görebilirsiniz.


apt-cache search php- | less


Sonuç


LAMP Server kurulumu farklı yöntemler kullanılarak yapılabilmektedir. Ben burada size üç farklı yöntemden bahsettim, daha farklı şekilde kurulumları da olabilir. Yöntemler görüldüğü üzere kolaydan zora doğru gitmektedir. LAMP kurulumu yapacağınız zaman en kolay yöntem olan biricini yöntemi kullanmanızı öneririm.


Makaleyi faydalı buldunuz mu ?

Yazar


Legend Engineer

Legend Engineer

Mühendis (Bilgisayar)

Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum. Bilgisayar alanında edindiğim bilgileri bu blog üzerinde paylaşıyorum. Beni takipte kalın.

Yorumlar


İlk yorum yapan sen ol

İlginizi Çekebilir

Makale Hakkındaki Düşünçelerinizi Paylaşın